Олег Казибрід: «Статут міста Мукачева, який ми пропонуємо схвалити, це по суті конституція міста»

26.07.2016
13652802_1381594941855573_1570374666_n

Якщо рухаємося в Європу – то й жити по-європейськи, і керувати містом так само, розвивати його та покращувати. Такими принципами керувався, готуючи один з найважливіших документів для громади Мукачева, депутат міської ради Олег Казибрід. Ідея, яка виникла кілька місяців тому, після тривалої копіткої роботи цими днями нарешті вилилася в конкретику – Статут міста Мукачева. Для чого він розроблений, наскільки потрібен містові, які проблеми допоможе вирішити – сьогоднішня розмова з автором.

 

 • Пане Олеже, як виникла ідея розробки Статуту для міста?
 • Насамперед відзначу, що Статут, яким нині місто керується у своїй життєдіяльності, вкрай застарілий – 1998 року народження, так би мовити. Зайвим буде й говорити, наскільки він не відповідає реаліям сьогодення. Власний Статут, як прийнято в європейській практиці, має мати кожне місто.. До всього ж, регламентує написання Статутів та ухвалення їх і законодавство про органи місцевого самоврядування, яким чітко обумовлена необхідність розробки Статутів для кожної громади. Власне у самому документі це й зазначається: «Статут є основним нормативно-правовим актом міської громади у системі локального нормативного регулювання суспільних відносин, здійснюваного органами місцевого самоврядування на території міста».
 • Тобто, це основний законотворчий документ для міста?
 • Це фактично конституція кожного міста. І про це теж йдеться в документі: «Статут є актом прямої дії і має вищу юридичну силу стосовно інших актів органів і посадових осіб міського самоврядування. Усі інші акти, що приймаються органами та посадовими особами міського самоврядування на території міста або на її частині мають враховувати положення чинного Статуту і не суперечити їм. За наявності такого протиріччя органи міського самоврядування, їх посадові особи та члени міської громади керуються у своїй діяльності положеннями Статуту».
 • Хто має дотримуватися положень цього документу?
 • І це чітко прописано. Але знову відповім витягом з проекту документу: «Статут є обов’язком для виконання всіма розташованими на території міста органами міського самоврядування, органами виконавчої влади, НКО, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також фізичними особами, які постійно або тимчасово перебувають на території міста».
 • Як питання охоплює цей документ? Можете конкретизувати?
 • Безперечно. Статут включає дуже великий перелік , ознайомитися детальніше з самим проектом документу можна за посиланням на офіційному сайті Мукачівської міської ради – «Статут територіальної громади міста Мукачева», але якщо коротко, то зазначу, що ним регулюється низка вкрай вагомих питань, починаючи від особливостей територіального устрою міста й закінчуючи принципами участі членів міської громади у здійсненні міського самоврядування та іншими питання місцевого значення.
 • Я заглянула до документу, бачу, що Статут чітко регламентує й діяльність влади міста?
 • Так, безперечно, документом чітко прописані права та обов’язки членів міської громади та посадових осіб міського самоврядування, система органів міського самоврядування, їх функції та повноваження.

Ще один цікавий момент, на якому варто наголосити як на такому, що базується на засадах формування демократичного суспільства в нашій державі, це порядок висловлення недовіри населенням або дострокового припинення повноважень виборних органів та посадових осіб міського самоврядування.  Тобто, чітко прописано, за яких умов і яким саме механізмом можна достроково припинити повноваження міської ради чи міського голови. Так само прописані права та обов’язки виборних органів та посадових осіб міського самоврядування щодо громади міста.

 • Пане Олеже, очевидно, якщо рухаємося в Європу, то права й обов’язки повинні мати не лише ради та мери, а й самі громадяни. Адже так – у всьому цивілізованому світі. Чи в Статуті Мукачева це передбачено?
 • Так, звичайно. Є кілька розділів щодо цього питання. Зокрема, в Статуті вказано, що права і обов’язки членів міської громади взаємопов’язані. «Наявність прав породжує необхідність виконання обов’язків. Члени міської громади, крім виконання обов’язків, встановлених Конституцією і законодавством України, зобов’язані знати і виконувати Статут, локальні правові і нормативні акти, що діють на території міста, сприяти в міру особистих здібностей і можливостей благоустрою міста, розвитку міської громади, зростанню життєвого рівня її членів, використовувати за цільовим призначенням комунальні фонди, бюджетні і позабюджетні кошти, майно міста тощо. І ще вкрай важливі речі в цьому ж контексті: жителі міста так само зобов’язані дотримувати чистоти і порядку у місті, зокрема на території власного мешкання, поважати символіку міста і використовувати її тільки відповідно до призначення.
 • Насамкінець цікаво, хто розробив такий фундаментальний документ? І яка процедура його ухвалення?
 • Я вже писав на своїй сторіночці в мережі Фейсбук, що Статут територіальної громади міста Мукачева в новій редакції розроблений фракцією партії «Відродження» в Мукачівській міській раді. Попередній варіант оприлюднений на сайті Мукачівської міської ради з метою одержання зауважень та пропозицій. Наразі я запрошую всіх небайдужих мешканців міста долучитись до написання цього історичного документу. Тобто, зараз ми його обговорюємо – і це тільки один із етапів роботи над документом. Відтак, коли будуть опрацьовані всі зауваження, будемо виносити документ на розгляд сесії. Ще раз наголошу: в умовах руху нашого суспільства в напрямку децентралізації цей документ набуває дуже важливого значення. Він, по суті, є конституцією міста, тому я щиро сподіваюся, що навколо розробки такого важливого в стратегічному плані документу об’єднаються не лише всі мешканці Мукачева, а й усі політичні сили.
 • Спасибі за роз’яснення. Успіхів!